PILATES
about

Pilates

Pilates 1. dünya savaşında savaşta yaralanan gazileri daha çabuk tedavi etmek ve savaşa döndürmek amacıyla alman fizyoterapist Joseph Pilates tarafından bulunmuş 5 özel prensipten oluşan bir metoddur.

Pilates'in en önemli dayanağı omurgayı simetriğe getirdiğiniz zaman; yani omurgadan aşağı eşit bir çizgi çektiğinizde, boyun sağ ve sol olarak eşit parçada, göğüs sağ ve sol olarak eşit, bel sağ ve sol olarak eşit, kalça sağ ve sol olarak eşit olduğunda, omurganın her iki tarafınada aynı yük yükleniceğinden, omurgada ağrıya yol açabilecek bütün olumsuz durumların ortadan kalkması sağlanmaktadır.

Pilatesin 5 prensibi vardır;

1- Göğüs kafesiyle pelvis arasındaki bağlantıyı maksimumda tutarak sırta nefes almak(nefes burundan alınıp ağızdan verilmesi)

2- Öne doğru kalkışlarda çene bağlantısı

3- Bütün hareketlerde omuzların rahat ve yön olarak aşağı olması

4- Pelvis support pozisyon

5- Odaklanmak, ve hareketin akıcı ve yavaş olması

İlk başta bu prensipleri bir makinada ranzada insanlara yayları bağlıyarak uygulamıştır ve çok iyi sonuçlar almıştır. Sebebi kişi yatar pozisyonda yerçekiminin ortadan kalktığı bir durumda, egsersizi yaptığından; ağrıya yol açabilecek bütün unsurlar ortadan kalkmış; egzersizi rahat bir şekilde yapması sağlanmıştır. O yüzden makinalı pilatesle matwork pilates arasında yarar açısından çok büyük fark vardır. Bu yüzden biz herhangi bir skolyoz, kifoz, bel problemleri,diz problemleri ve boyun problemlerinde makinayla yapılan reformer pilates' i öneriyoruz.

Genellikle rehabilitasyon veya fizik tedavi sonrası tedavi tamamlayıcı olarak kullanılan metod şu anda dünyada kadınların daha iyi form tutması daha kalıcı bir kas kütlesi ve daha sıkı bir vücut için kullanılıyor. Artık bütün antrenman hareketlerinin içine biz pilatesi adapte edip kullanıyoruz örneğin bir crossfitt antrenmanında yani dairesel genel kuvvet çalışmasında bu prensipleri uyguladığınızda vücudun direnci daha çok artıyor ve harcadığınız güç daha çabuk yerine geliyor...